E-Ticarette 2021 Yılını Şekillendirecek Yeni Eğilimler

2021’de E-ticaret Pazarına Genel Bir Bakış

E-Ticarette baş döndürücü gelişmeler olmaktadır. 2019 yılında toplam pazar satışları 3,53 trilyon doları iken 2022’ye kadar toplam gelirlerin neredeyse ikiye katlanarak 6,54 trilyon dolara çıkması beklenmektedir.

E-ticaret endüstrisinin bu tür büyüme eğilimine girmesine şaşmamak gerek. Tüm dünyadaki online kullanıcılar için herhangi bir yerden ürün veya hizmet satın almak giderek daha uygun hale geliyor.

Online alışveriş için dünyanın en büyük pazarları :

Alıcıların fiziksel konumunun yanı sıra, alışveriş tercihlerini ve en çok online alışveriş yapan kişilerin tipik davranışlarını anlamak da yararlıdır. Y kuşağının% 67’si ve X Kuşağı kullanıcılarının% 56’sı çevrimiçi satın almayı tercih ettiğinden, diğer tüm yaş grupları arasında en aktif online alışveriş yapanlar olarak kabul ediliyorlar. Ayrıca ilginç olan, online alışveriş sırasında erkekler kadınlardan% 28 daha fazla harcıyor.

E-Ticarette Çok Kanallı Alışveriş


2020’de gördüklerimize göre, büyük işletmeler stratejilerini çok kanallı alışveriş fikrine göre ayarlıyorlar. Ve bu eğilim 2021’de daha da yaygınlaşacak.

Temel olarak, çok kanallı alışveriş, bir işletmenin birden çok platformda, örneğin bir web sitesinde, bir mesajlaşma uygulamasında ve bir sosyal medya ağında varlığını oluşturmayı ve sürdürmeyi amaçlar. Amacınız, müşterilerinize tüm kanallarda sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunmaktır.

Genel düşünce, bir müşterinin satın alma işlemini gerçekleştirmesi için yaklaşık 7 temas noktası gerektiğidir. Dolayısıyla, bir müşteriyle bağlantı kurmak için ne kadar çok kanal oluşturur ve kullanırsanız, bir satışı tamamlama olasılığınız o kadar artar.

Ses ile Yönlendirilen Ticaretinin Büyümesi

Birçok kullanıcı, çevrimiçi alışveriş de dahil olmak üzere çeşitli görevlerde kendilerine yardımcı olmak için Amazon Echo’dan Alexa veya Google Home’dan Google Asistan gibi sesli asistanlara güveniyor. Aslında, son araştırmalara göre, ABD hanelerinin% 75’i 2025 yılına kadar akıllı bir konuşmacıya sahip olacak.

Teknolojinin geliştirilmiş rahatlığı sayesinde, sesli asistanlar sesli arama taleplerinde çok ciddi artışlar geldi. Bu, alışveriş yapanlar için daha tutarlı bir alışveriş deneyimine yol açtı.

Bununla birlikte, e-ticaret girişimcilerinin çevrimiçi mağazalarını sesli arama için optimize etmeleri gerekir. Mağazanızı sesli aramalar için daha erişilebilir hale getirmek için yapabilecekleriniz:

E-Ticarette Kişiselleştirme Anahtar Hale Gelmektedir

Tüketicilerin% 72’si, kişiselleştirilmiş mesajlaşma ile etkileşimde bulunma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Vurgulamak istediğimiz önemli bir nokta, kişiselleştirmenin her şeyden önce müşterilerle uzun süreli bir ilişki oluşturmayı amaçlamasıdır. Bu nedenle, potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek neden önemlidir. Örneğin, en son ne zaman satın aldıkları, genel olarak satın aldıkları ürün kategorileri vb. Gibi özellikleri düşünün.

Müşterileri ile uzun süreli bir ilişki kurmak isteyen her işletme için kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sağlamak çok önemlidir. Müşteriler e-posta, sosyal medya veya başka bir kanal aracılığıyla nasıl etkileşim kurmayı seçerse seçsin, onlar için doğru deneyimi yaratabilmelisiniz.

Sosyal Medyada Satış

Şimdiye kadar, her e-ticaret girişimcisi sosyal medyanın işleri için ne kadar önemli olduğunu biliyor. Günümüzde sosyal medya sadece başkalarıyla bağlantı kurmanın ve düşüncelerimizi ve fotoğraflarımızı paylaşmanın bir yolu değil. Tam ölçekli bir pazarlama aracı olarak hizmet vererek, yalnızca ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanıza değil, aynı zamanda potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanıza da yardımcı olur.

En popüler sosyal medya platformları, çevrimiçi alışveriş yapanlara sorunsuz bir alışveriş deneyimi sağlamak için çeşitli unsurlar uyguluyor. Son zamanlarda Instagram ve Facebook, e-ticaret işletmelerinin işlemleri anında gerçekleştirmesine olanak tanıyan “satın alma düğmeleri” uyguladı.

Dahası, sosyal medya platformları, markaların ürünlerini ve hizmetlerini sergilemeleri için hala harika bir yer. Sosyal medya platformlarının güçlü etkisi nedeniyle, daha fazla insan belirli bir üründen veya hatta bir markadan haberdar olabilir.

Dolayısıyla, uygun bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak, hiçbir zaman şu an olduğu kadar önemli olmamıştı.

Related posts

Yapay Zeka Projeleri: E-Ticarette Ar-Ge Fırsatları

by admin
1 sene ago

E-Ticarette Satışa Uygun Ürünlerin Özellikleri

by admin
2 sene ago

E-Ticaretin 2021′ de Satışı Artması Beklenen Bazı Ürünleri

by admin
2 sene ago
Exit mobile version