E-Ticarette Satışa Uygun Ürünlerin Özellikleri nelerdir. Hangi kriterlere göre değerlendirme yapılmalıdır. İş te beş önemli kriter

Karlılık

Satmak için bir ürün seçerken sormanız gereken ilk soru şudur: Ürün karlı mı?

Bazı ilk kez girişimciler kullandıkları ve sevdikleri ürünleri satmaya başlamaları gerektiğini düşünürler, ancak kişisel tercihlerden çok seçim sürecine girmeleri gerekir.

Bir şeyi yalnızca size para kazandırıyorsa satmalısınız.

Tedarikçinizden bin çarşaf satın aldığınızı ve set başına 10 dolar ödediğinizi varsayalım.

% 20 gümrük vergisi, kargo ücreti ve kredi kartı işlem ücretini ekledikten sonra ürününüzün toplam maliyeti 17 dolara yükselir.

Muhtemelen bazı Google AdWords veya Facebook Reklam kampanyaları da yürütmeniz gerekeceğinden, pazarlama için fazladan 3 $ ekleyelim. Şimdi 20 dolara geldik.

Bu üründen% 33’lük bir kâr marjı elde etmek için, onu minimum 30 $ ‘a satmanız gerekecek.

Web sitesi ücretleri, paketleme, markalaşma ve ödemeniz gereken diğer pazarlama gibi bir mağazayı işletmenin diğer masraflarını bile dahil etmiyoruz.

Ayrıca, ne tür ürünleri bir araya getirebileceğinizi veya ek satış olarak sunabileceğiniz tamamlayıcı ürünleri de düşünmek isteyebilirsiniz, böylece ortalama sipariş değerinizi artırabilirsiniz.

Satmak istediğiniz ürünleri nasıl fiyatlandırabileceğiniz konusunda dikkatlice düşünün.

Üst ve çapraz satış ürünleriyle güzel bir şekilde eşleşme fırsatına sahip temel bir ürün elde etmek, karlılığı daha da artırmanıza yardımcı olabilir.

Kritik Fiyat Noktası

Karlılık önemli olabilir, ancak bulmacanın yalnızca bir parçasıdır.

Diyelim ki Çin’den saç aksesuarlarını 0,10 dolardan ithal edip web sitenizde her biri 1 dolara satıyorsunuz.

Bu% 90 kar marjı, kulağa inanılmaz geliyor!

ANCAK günün sonunda, satış başına yalnızca 0,90 ABD doları kazanıyorsunuz. 0,90 ABD doları tutarındaki işlemlerle zengin olmanız uzun zaman alır.

Tavsiyemiz 50 $ veya daha yüksek fiyatlı ürünler satmanızdır.

Şimdi merak ediyor olabilirsiniz …

Mümkün olduğunca büyük bir kâr hedefliyorsam, neden 100 $ ‘da durayım? Neden 1.000 $ ‘lık ürünleri satmıyorsunuz? Veya 10.000 $?

Kimse sizi daha pahalı ürünler satmanızdan alıkoyamıyor. Ancak unutmayın: Öğeniz ne kadar büyükse, müşterinizin güvenini kazanmak için o kadar çok çalışmak zorunda kalacaksınız.

Bunu tersine çevirelim ve satın almayı yapan kişinin siz olduğunuzu hayal edelim.

10 dolarlık bir tişört satın alıyorsanız, satın alma işleminizi çok fazla düşünmeden çok hızlı bir şekilde tamamlayacaksınız. İade politikasını bile okumayabilirsiniz. Gömlek ölçünüze uymasa bile, sadece 10 dolar – dünyanın sonu değil.

Ancak 1000 dolarlık bir kamera satın alıyorsanız, bu ödeme düğmesini tıklamadan önce muhtemelen kamerayı araştırmak (ve diğer modellerle karşılaştırmak) için daha fazla zaman harcarsınız.

Ayrıca müşteri yorumlarını da okuyacaksınız ve garantinin dahil olup olmadığını, ne kadar sürdüğünü ve neleri kapsadığını bilmek istersiniz. Hatta bazı ayrıntıları onlarla teyit etmek için şirketin müşteri hizmetleri yardım hattını bile arayabilirsiniz.

Şimdi, piyasada 10.000 dolarlık son teknoloji bir hoparlör seti satın almak için bulunduğunuz bir senaryo hayal edin.

Çok fazla harcanabilir geliriniz olmadıkça, muhtemelen satın alma işlemini çevrimiçi yapmayı hayal edemezsiniz. Kredi kartınızı teslim etmeden önce şirketin galerisine gidip kendiniz test edeceksiniz.

Bu senaryolardan çıkarılacak ders?

Öğeniz ne kadar pahalı olursa, müşterileri ön satış yapmak ve soruları yanıtlamak için o kadar çok zaman harcarsınız.

Eğer buna hazırsanız, o zaman mutlaka gidin, ancak genellikle 50 – 200 $ aralığında ürün satmak daha kolay ve daha karlı olacaktır. İnsanları satın almaya ikna etmek için daha az, aslında satış yapmak için daha fazla zaman harcayacaksınız.

Bir şeyleri fiyatlandırdığınız şey, tüketicilerin ürünlerinizin değerini nasıl algıladıklarında da önemli bir rol oynar, bu nedenle psikolojik faktörleri dikkate almak da önemlidir.

Boyut / Ağırlık

İdeal olarak, hafif olan ve çok fazla yer kaplamayan ürünler satmalısınız.

Bu, ürünlerinizin gönderimini daha uygun maliyetli hale getirir ve bu da, müşterilerinize ücretsiz kargo (dönüşümleri artırdığı gösterilmiştir) sunmanızı kolaylaştırır.

Ürünleriniz çok büyük değilse, bu aynı zamanda faaliyetlerinizi genişletmenizi ve yurtdışında satış yapmaya başlamanızı kolaylaştırır.

Yeni başlıyorsanız yurtdışında satış yapmak tamamen gereksiz görünebilir, ancak bunu gözardı etmeyin.

Elbette, şimdilik sadece bulunduğunuz coğrafyaya satış yaparak iyi bir kâr elde edebilirsiniz, ancak işiniz zirveye ulaştığında ve ne kadar olursa olsun satış rakamlarınızın artmasını sağlayamadığınızda, iki yıl sonra ne olacak?

E-Ticarette Satışa Uygun Ürünlerin Popülerlik

Son olarak, sattığınız ürünlerin popüler ve talep gören ürünler olduğundan emin olun.

Hangi ürünlerin talep edildiğini nasıl anlarsınız? Basit – Amazon’un En Çok Satanlar sayfasına gidin.

Hazır bakarken şunlara da göz atın:


Şimdi, tüm kriterlerinizi (kârlı, hafif, küçük ve talep gören) karşılayan bir seçenek listesi oluşturduğunuzda, bir sonraki adım bunları Google Trends aracılığıyla çalıştırmaktır.

Detox Tea Growth Trends

Google Trends‘de yeniyseniz, şimdi yer imlerine ekleyin! Bu araç, son birkaç yılda belirli bir ürünü kaç kişinin aradığını gösterir ve kullanımı çok kolaydır.

Buradan, arama hacmi ve anahtar kelime zorluğuna bakmak gibi basit SEO araştırmaları yaparak talep hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz. Bunlar, talebi ve rekabeti ölçmenize yardımcı olacaktır.

Arama hacmi: İnsanların her ay bu terimi kaç kez aradığı. Bu size ürüne olan talep hakkında fikir verebilir. Ayda 10 kez bir ürünü Google’da araştıran yalnızca insanlar varsa, bu ürüne olan talebin oldukça düşük olduğunu varsaymak mantıklıdır. Ayda 100’den fazla aramaya ulaştığınızda, bu muhtemelen insanların ürünü satın almakla gerçekten ilgilendiğinin bir göstergesidir.

Anahtar kelime zorluğu: Sayfanızın o arama terimi için ilk on sonuç arasında yer alması ne kadar zor olacaktır. Bu, bir dizi faktöre dayanır, ancak çoğunlukla bir sayfanın geri bağlantılarının o terim için arama sonuçlarının en üstüne nasıl ulaşması gerektiğidir. Karşı karşıya olduğunuz rekabet hakkında size bir fikir verir.

Rekabetçilik

Artık bir ürünün talebini nasıl değerlendireceğinizi bildiğinize göre, arz tarafındaki şeylere bakalım. Açıkçası, ürününüz ne kadar özelse o kadar iyidir.

Bu, tamamen benzersiz ve daha önce hiç görülmemiş bir ürün satmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak bir şeye kendi benzersiz yorumunuzu koymak kesinlikle yardımcı olacaktır.

Ancak aynı zamanda, tüketicilerin enerji bankaları veya genel, toplu telefon kılıfları gibi çok sayıda farklı perakendeciden alabilecekleri ürünleri satmak istemezsiniz.

Aynı ürünü satan bu kadar çok çevrimiçi perakendeciyle, tek bir mağazanın kendilerini rakiplerinden ayırmasının hiçbir yolu yoktur.

Bu nedenle, bu ürünleri satan perakendeciler genellikle fiyatlarını büyük ölçüde düşürmeye ve pazarı “bozma” yöntemine başvurur. Bu da, kimsenin kazanamayacağı dibe doğru bir yarış haline gelir ve bu olduğunda herkes için dayanılmaz bir durum oluşur.

Rakiplerinize uyması için kendi fiyatlarınızı düşürmeyi göze alabiliyorsanız, stoklarınızı eritebilirsiniz, ancak bu ürünlerden fazla bir kazanç elde edemezsiniz.

Ve fiyatlarınızı düşüremezseniz, stokunuz deponuzda (veya bodrum katınızda!) Yer kaplar. Er ya da geç, bu ürünler geçerliliğini yitirecek ve satılamaz hale gelecektir.

Dip nokta neresidir?

Sitenizde genel, toplu üretilen ürünler satmayın. Bir fiyat savaşı yürütmek ve zirveye çıkmak için yeterli sermayeniz yoksa, buna değmez.

Bu, şu soruyu akla getiriyor:

Belirli bir ürünü satan çok sayıda çevrimiçi mağaza olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Basit – aklınızdaki ürünü Google’da aratın ve neyin ortaya çıktığını görün. Aynı zamanda, Amazon’da da aynı ürünü sunan çok sayıda satıcı olup olmadığını kontrol edin.

Bunu yaparken, fiyatlarına bakın (nefes alma alanları var mı, yoksa küçük bir marj mı yapıyorlar?) Ve onların incelemelerine hızlı bir şekilde göz atın, böylece ne kadar süredir faaliyette olduklarını ölçebilirsiniz.

Rakibinizdeki tüm bilgileri topladıktan ve hedef kitlenizi anladıktan sonra, hangi ürünlerin satılacağına karar vermeye daha iyi hazırlanacaksınız!

Yazının İngilizce orijinali

https://blog.boldcommerce.com/what-to-sell-online-trending-products