E-pazaryerlerinde karlı satış yapabilmek için herkesin satmadığı ürünleri bulmak önemlidir. Tasarım ürünleri bu bağlamda önemli bir niştir.

Bu tür niş ürünlerin ortak özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • İyi bir ürün zamandan bağımsız olmalı ve bu nedenle mevsimsel olmamalı veya Noel hediyeleri vb. gibi ulusal bayramlara özgü olmamalıdır.
  • Maliyetin veya değerin şeffaf olduğu ürünlerden kaçının. Süs eşyaları, meraklıları ve benzersiz öğeleri bir müşterinin fiyatlandırması zordur, yani kar marjınıza katkıda bulunan bir fiyat etiketi seçebilirsiniz.
  • 15 $ ile 200 $ arasında fiyatlandırılabilen ürünler e-pazaryerlerinde en çok satan ürünler olma eğilimindedir. Daha düşük olanları kargo maliyetleri nedeni ile dikkatli analiz etmek gerekir; daha yüksek olanlarda ise müşteri çevrimiçi satın alma konusunda emin olamayacaktır.
  • Hafif ve paketlemesi kolay ürünler – ekstra ağırlık ve garip ambalajlar kar marjınızı etkileyecektir.
  • Mağazalarda kolayca bulunmayan Niş ve ilginç ürünler daha iyi satılmaktadır.
  • Yapacağınız iş miktarıyla, hedef olarak% 100 kâr elde etmelisiniz.

Örnek Tasarım Ürünleri

Orijinal tasarımlı ürünler bu kapsamda önemli potansiyel taşımaktadır. Örneğin resmi aşağıda verilen ürün görsel olarak kurbağadan ilham alan eğlenceli yumurta pişirme desteği için tasarlanmıştır. Ürün, Silikondan mamüldür. Kalıplama yöntemi ile elde edilmektedir.

Öncelikle karlılık, satış potansiyeli, görüntülenme başına tıklama, anahtar kelime analizi gibi parametrelerle bu ürünlerin incelenmesi önemlidir.

Helium 10 tarafından sağlanan analize göre bu ürünün amazon.com üzerinde aylık 30.000 USD lik aylık ciro potansiyeli bulunmaktadır.

Ürün Ciro ve Satış Hacmi Analizi

Ürün oldukça iyi bir kar marjına sahiptir. 19,64 USD ye satılan ürün Viral Launch verilerine göre 9 USD civarında brüt kar bırakmaktadır.

Ürün Karlılık Analizi

Bu ve benzeri tasarım ürünleri nde özellikle pandemi zamanı ve eve kapanmalarda satışının arttığı gözlemlenmektedir. Bu verilere göre ürün piyasaya arz edildikten sonra 2-3 ay içinde belirli bir satış hacmine ulaşma potansiyeline sahiptir.

TASARIM ÜRÜNLERİ TÜRKİYE’DE YAPILABİLİR Mİ?

Ülkemizde bu ürünleri baştan uca yapılabilmesi mümkündür. Burada en önemli unsur tasarımdır. Endüstriyel tasarım bölümlerinden mezun pek çok tasarımcı ile çalışarak bir kaç ürüne karar verilebilir.

Kalıp ve baskı yeteneğine pek çok işletme bulunmaktadır. İstanbul’da Gebze, Tuzla’ daki organize sanayi bölgelerinde ve Hadımköy’de civarında, Ankara’da OSTIM’de, Konya, Gaziantep gibi illerimizde bu hizmeti veren firmalar bulunabilir. Kalıp imalatı görece pahalı olmakla birlikte ticarileşebilir ürünlerde kısa sürede kendisini ödeyebilir.

İlk başlangıçta kalıp maliyetinden kaçınmak için hızlı prototipleme yöntemleri ile ilk ürünler üretilip denemeleri yapılabilir. Bunun için Endüstriyel Tasarımcı Utku Çay tarafından işletilen aşağıdaki atölyenin size sağlayabileceği imkanlara göz atmanızı tavsiye ederiz.

https://kuzeytasarim.com/